Kouzlo kvalitních matrací - 1. díl článku ´Rošty versus matrace´

Datum vydání: 09.03.2011 2:33:00

 
Kouzlo kvalitních matrací - 1. díl článku ´Rošty versus matrace´ 

Spánek je chvíle maximální regenerace, v tuto dobu odpočívá tělo i mysl. Jak si ho můžeme co nejvíce zpříjemnit?

Objevme kouzlo kvalitních matrací a polohovacích roštů aneb stále se o tom mluví, ale co si pod tím vlastně představit?


Každý z nás má požadavek na kvalitní spánek odlišný a přesto se v jednom shodneme naprosto všichni. Do postele uléháme, abychom si odpočinuli po namáhavém dni, ulevili očím, které se celý den dívaly, nohám, které nás celý den nosily, orgánům, jež pracovaly stejně pilně jako my, prostě a jednoduše - natáhneme kostru, uvelebíme se a ... spinkáme. 

Dnešní doba díky svým zvýšeným nárokům a požadavkům na každého z nás přinesla přece jen něco dobrého - neustále se zdokonalují možnosti, prostředky a pomůcky k co nejkvalitnějšímu odpočinku. Jak bychom totiž mohli podávat ty nejlepší výkony, kdybychom ráno vstávali celí rozlámaní a bolaví?

Pojďme se tedy nejprve společně a zblízka podívat na dnešní matrace.

Rozlišujeme několik různých materiálů, bez kterých bychom byli stále ještě takříkajíc na slamníku nebo na kožešině.  Nejčastěji se dnes můžeme setkat s pojmem latexová matrace, studená pěna, líná pěna, bio pěna, pur pěna, ale také samozřejmě ještě existují a neustále se zdokonalují matrace pružinové nebo tzv. taštičkové.  Co to všechno znamená? 

Latexové matrace jsou tvořeny směsí umělého a přírodního latexu tak, že vykazují zcela antialergické vlastnosti, vynikají ortopedickými vlastnostmi a dlouhou životností. Je jich široká škála, liší se od sebe např. výškou jádra, provedením nebo počtem anatomických zón. Řekne-li se 3 - zónová matrace, bývá nasnadě, že můžeme počítat s rozdílnou hustotou jádra ve třech oblastech matrace - tzn. pod hlavou a rameny, dále pod trupem a boky a naposledy samozřejmě pod nohami. Např. 7-zónová poskytuje rozdílnou oporu hlavě, oblasti ramen, trupu, boků, kyčlí, kolen a kotníků. V případě otočení se na bok nám tato matrace poskytne dostatečnou oporu pro jednotlivé části těla tak, aby páteř byla za všech okolností vyrovnaná bez jakéhokoliv nefyziologického zakřivení do strany. Tím se např. předchází  uskřinutí nervů vycházejících z páteře a následnému mravenčení končetin či dokonce bloku např. v oblasti krku. Latexové matrace jsou díky dostatečnému množství kanálků vzdušné, aby však vzdušnost byla zachována, je nutno je položit na lamelový rošt. Matrace s vyšším jádrem lze uložit také na rošt laťkový. Pokud nejsou latexové matrace vyztuženy kokosovou deskou, výborně se hodí také na rošt polohovací, a to jak mechanický, tak poháněný elektromotorem.

PUR matrace jsou vyrobené z polyuratanu a mohou být dodávány ve formě monobloku (čili jako jednolitý kus) nebo častěji jako sendvič od standartních až po luxusní zónové sendviče. V závislosti na složení, kombinaci různých gramáží pěn a perforaci jádra či nosné vrstvy poskytují tyto matrace vynikající podmínky pro kvalitní spánek. Složení sendviče má vliv na tuhost a ortopedické či relaxační účinky.  Cirkulace vzduchu však není tak dobrá, proto je vhodné tento typ matrací položit na prodyšný podklad, kterým je lamelový rošt. Vždy platí, že vyšší matraci je možné uložit také na rošt laťkový. Pokud není matrace vyztužena kokosovými deskami, je možné ji umístit též na rošt polohovací.

Studená pěna (HR pěna) má výbornou elastickou schopnost, tvarovou stálost, skvěle kopíruje křivky těla a má vynikající ortopedické vlastnosti. Díky kombinaci různých tuhostí pěn a propracovaným perforacím jádra zajišťuje ideální anatomickou polohu páteře. Matrace ze studené pěny zahrnují širokou škálu typů, obvykle se však jedná o luxusní sendviče. Je vhodné je uložit na lamelový rošt, výjimkou není ani rošt polohovací, avšak stejně jako u Pur pěny matrace kopíruje rošt pod zátěží (tzn. pokud na matraci ležíte).

Líná pěna neboli termo pěna čili pěna s pamětí je zajímavý materiál reagující na tělesnou teplotu. Matrace vyrobená z líné pěny se velmi dobře a rychle přizpůsobí vašemu tělu, takže poskytne podporu tam, kde ji potřebujete, jakmile se zvednete, vrátí se zpět do původní polohy. Doporučujeme uložení na rošt lamelový nebo polohovací - podpoří její anatomické a ortopedické vlastnosti.

Matrace z bio pěny jsou určeny zákazníkům, pro něž je rozhodující precizní zpracování a kvalita, výborné ortopedické vlastnosti, design, ale také životní prostředí. Jedná se o pěnu velmi blízkou pěně studené, avšak suroviny z ropy jsou zde nahrazeny přírodními oleji. Jádra jsou vyrobena bez CFC - formaldehydu a jiných škodlivých látek. Tyto matrace jsou vhodné pro lamelový i polohovací rošt.

 

Pružinové matrace existují v mnoha provedeních - od standartních, až po luxusní s dlouholetou životností.  Výborně dýchají, proto je lze použít i do vlhčího prostředí. V nabídce pružinových matrací je rozdíl zejména v materiálech izolační vrstvy. Ty mají totiž hlavní dopad na výsledné vlastnosti matrace, její tuhost, nosnost a životnost. Pružinovou matraci je nutno uložit na pevný podklad nebo na pevný laťkový rošt, jehož mezery mezi jednotlivými laťkami nepřesáhnou 4 cm.

Taštičkové matrace neboli matrace s taštičkovou pružinou lze taktéž použít do vlhčího prostředí, neboť skvěle dýchají. Jednotlivé pružiny jsou uloženy v textilních sáčcích navzájem provázaných, tudíž mají lepší ortopedické vlastnosti než matrace pružinové. Taštičkové matrace mají velmi dobrou bodovou elasticitu a vynikající ortopedické vlastnosti poskytují vyváženou podporu páteře. Doporučujeme uložit na pevný podklad nebo laťkový rošt, přičemž laťky nesmí být od sebe vzdáleny více než 4 cm.

Samozřejmou součástí každé matrace je také textilní potah. Ten má také nezastupitelnou funkci. Dnes již každý potah lze s matrace sundat a vyprat na předem danou teplotu. Pokud je matrace určená dětem nebo seniorům, není od věci zainvestovat do nepromokavého potahu nebo do textilního chrániče, který matraci spolehlivě ochrání před biologickým znečištěním. Dále může být potah matrace napuštěn např. léčivou Aloe Verou, být antibakteriální nebo může mít pouze dekorační charakter.

 


 

 

 


Diskuse