Řekni mi, co čteš...

Datum vydání: 18.03.2012 15:41:02

 
Řekni mi, co čteš... 

Rady pro ty, kteří chtějí mít přehlednou a uspořádanou knihovnu.


Taky se už chystáte na velikonoční úklid? A vezmete ho zgruntu? I s úklidemknihovně? Zkusíme vám poradit, ano? Ať už budete uklízet a utírat prach ve své zabydlené a roky budované knihovně nebo si budete chtít pořídit z naší nabídky novou anebo chcete třeba celou stěnu zaplnit policemi.

„Řekni mi, co čteš, a já ti povím, jaký jsi,“ tvrdívali už naši prapředkové. Sice se (bohužel!) čte pořád méně, ale právě vy určitě patříte mezi čtenáře horlivé, kteří se chtějí mezi svými knížkami vyznat. Proto vám doporučíme systém. Je jich plno, ale co třeba takové uspořádání:

Dětské knihy, ať už pro děcka nebo pro vnoučata, dejte na nejpřístupnější místo. A často k němu špunta či pak školáka přiveďte. Protože číst se má, jinak jako národ zhloupneme.

Do jiné části knihovny ale k sobě shromážděte odbornou literaturu, pokud ji k práci a životu potřebujete. Sem samozřejmě zařaďte i literaturu faktu a soubory pojměte podle oborů.

Nejvíc patrně budete mít doma beletrie. Umisťte pohromadě, opět v jiné části svého knižního království, české potažmo slovenské autory, francouzskou literaturu, anglosaskou, ruskou atp. Podle vašeho vkusu a podle toho, jakým autorům dáváte přednost. Máte-li i nějakého řeckého, kirgizského, argentinského spisovatele, vytvořte z nich soubor „ostatní“. A u beletrie nezapomeňte na abecední řazení, jinak vám v knihovně zase vznikne nepřehledný galimatyáš.

A ještě bychom doporučovali nějakou etažérku. Na ráně, u ruky. Pro encyklopedie, slovníky, zkrátka knihy, které používáte častěji. Takže přejeme příjemný velikonoční úklid.

 


Diskuse